IV Gala Sportu Gminy Teresin za nami. Kamil Rybicki to najlepszy sportowiec 2019 roku. Podium uzupełnili Hubert Wiśniewski i Semen Terzi. Gala odbyła się w piątek, 7 lutego w Hotelu „Kuźnia Napoleońska” w Paprotni. W plebiscycie, współorganizowanym przez Gminę Teresin, kapituła pod przewodnictwem Justyny Kamińskiej, złożona z przedstawicieli wiodących dyscyplin sportowych w naszej gminie, wybrała dziesięciu najlepszych sportowców 2019 roku i przyznała wyróżnienia w pięciu innych kategoriach.

Najważniejszy tytuł – Sportowca Roku 2019 – trafił w ręce Kamila Rybickiego. To już drugi taki tytuł dla tego sympatycznego zawodnika w czteroletniej historii plebiscytu (wcześniej otrzymał go w roku 2016). Wygrana Kamila Rybickiego w tegorocznym plebiscycie nie była niespodzianką. Był faworytem od samego początku. Lista jego osiągnięć w minionym roku jest naprawdę imponująca. Przypomnijmy tylko te najważniejsze. 24-latek został mistrzem Polski w zapasach w stylu wolnym, wywalczył srebrny medal w XXVIII Memoriale Wacława Ziółkowskiego i zajął siódme miejsce w Mistrzostwach Świata Seniorów w zapasach w stylu wolnym w kategorii wagowej do 74 kilogramów. Jest także nominowany do tytułu Sportowca Roku w plebiscycie organizowanym przez „Express Sochaczewski”. Nie ukrywa, że start na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio jest jego marzeniem i celem. A szansa na to staje się coraz bardziej realna. – Spodziewałem się wyróżnienia, jestem dumny z mojego wyniku na Mistrzostwach Świata w zapasach, gdzie byłem 7, ale świetne jest to, że coraz lepsze wyniki osiągają też przedstawiciele innych sekcji, jak w bieganiu, czy łucznictwie. Widać to urozmaicenie. Cieszę się, że sport tak fajnie się u nas rozwija – powiedział Kamil Rybicki, Sportowiec Roku Gminy Teresin. Nagrodę Sportowcowi Roku wręczyli Teresa Stempień, żona zmarłego Wiesława Stempnia, założyciela klubu LKS Mazowsze Teresin i wieloletniego trenera sekcji zapasów w Teresinie oraz wójt Marek Olechowski.

Przypomnijmy, że pomysłodawcą uhonorowania najlepszych zawodników, trenerów, drużyn i wydarzeń sportowych był przed czterema laty wójt Gminy Teresin Marek Olechowski, który od wielu już lat przekonuje teresińskich radnych i sponsorów do inwestowania w sport i młodych, zdolnych zawodników. Przyznawane nagrody rzeczowe i finansowe są docenieniem pracy wychowawczej i sukcesów w sporcie.  – W ubiegłym roku zajęliśmy trzecie miejsce w Polsce w rywalizacji sportowej gmin do 20 tysięcy mieszkańców. W pokonanym polu zostawiliśmy wiele większych ośrodków i to napawa nas dumą. Teresińscy sportowcy rokrocznie dostarczają nam wielu emocji. Sięgają po laury w imprezach krajowych, europejskich i światowych. Nie byłoby oczywiście tych sukcesów, gdyby nie tyle ludzi dobrej woli, sponsorów, którym bardzo dziękuję. Bardzo cieszy fakt, że w naszej gminie jest tylu uzdolnionych sportowców, którzy rozsławiają gminę Teresin w całym kraju i poza jego granicami. Bardzo doceniam Waszą pracę i trud włożony w osiąganie tak znakomitych wyników, czego serdecznie gratuluję – powiedział podczas uroczystości Marek Olechowski, wójt Gminy Teresin.

IV Gala Sportu Gminy Teresin była doskonałą okazją, aby docenić i uhonorować najlepszych z najlepszych – zapaśników, łuczników, lekkoatletów, tenisistów ziemnych i stołowych, a także sponsorów. Zawodników, trenerów i prezesów klubów nagrodziły władze Gminy Teresin na czele z wójtem Markiem Olechowskim, jego zastępcą Markiem Jaworskim, Przewodniczącym Rady Gminy Bogdanem Linardem oraz radnymi gminnymi oraz wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Sochaczewskiego Janem Aleksandrem Łopatą, który w imieniu starosty sochaczewskiego Jolanty Gonty odczytał list gratulacyjny skierowany do sportowców i władz samoarządowych. Galę uświetnił klimatyczny mini recital zawodniczek UKS Filipides Teresin Amelii Ciurzyńskiej i Ingi Andryszczyk. Całość poprowadził znawca i sympatyk sportu Marcin Odolczyk.

Jak już wspomnieliśmy, wyboru najlepszych dokonała Kapituła, w skład której weszli wybitni polscy sportowcy, zdobywcy mistrzowskich tytułów i miejsc na najwyższym stopniu podium: Justyna Kamińska (przewodnicząca), Krzysztof Walencik, Artur Albinowski, Hubert Konecki, Andrzej Andryszczyk, Katarzyna Klata, Bogusław Cierech, Ryszard Śliwiński, Artur Wróbel oraz Radosław Jurzyk.

 „10” najlepszych sportowców Gminy Teresin w roku 2019:
1. Kamil Rybicki (zapasy)
2. Hubert Wiśniewski (zapasy)
3. Semen Terzi (zapasy)
4. Małgorzata Maciągowska (łucznictwo)
5. Lena Suchowolak (lekka atletyka)
6. Filip Wiśniewski (zapasy)
7. Michał Chojnacki (łucznictwo)
8. Bartosz Staniaszek (zapasy)
9. Wojciech Wysocki (zapasy)
10. Bartłomiej Nowakowski (zapasy)

Trzej najlepsi sportowcy, poza nagrodami rzeczowymi, otrzymali też gratyfikację pieniężną, odpowiednio – 1200, 800 i 500 zł. Wyróżnienia wręczali im wójt Marek Olechowski wraz z Katarzyną Klatą, zdobywczynią brązowego medalu IO w Atlancie.

Kapituła wybrała też zwycięzców kilku innych kategorii. Tytuł trenera roku 2019 otrzymał Andrzej Andryszczyk, który szkoli m.in. Elizę Galińską i Lenę Suchowolak – nadzieje polskiej lekkoatletyki. – Doczekaliśmy się chwili, że gmina Teresin słynie już z trzech dyscyplin i do grona zapasów i łucznictwa dołączyła lekkoatletyka. Słychać już o nas nie tylko w województwie, ale i w całej Polsce. Jestem dumny z moich zawodników, a sam tytuł jest dla mnie zaskoczeniem. Taka nagroda jest jak Oskar dla aktora. W gminie Teresin naprawdę nie jest łatwo zostać Trenerem Roku – mówił wzruszony Andrzej Andryszczyk, trener i założyciel UKS Filipides, nagrodzony tytułem Trenera Roku.

Oto lista nagrodzonych w pozostałych kategoriach:

Sport Szkolny:
Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie (VI miejsce w mini piłce ręcznej chłopców podczas XXI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej Szkół Podstawowych; skład drużyny: Dominik Rudnicki, Mateusz Wiśniewski, Kacper Jarosiński, Kacper Zyzek, Maciej Białkowski, Jan Dmoch, Mateusz Kąpiński, Dominik Kamiński, Bartosz Makowiecki, Mateusz Majcher, Kamil Paluch, Radosław Kucharski, Krzysztof Goluch; Trener: Maciej Starus

Młody Talent Roku:
Zapasy: Karolina Zień, Dawid Bielski, Zuzanna Klata
Lekkoatletyka: Barbara Bargieł, Kamil Orlikowski, Oliwia Sokół, Eliza Galińska, Inga Andryszczyk, Norbert Bajurski, Magdalena Niewiadomska 
Tenis Ziemny: Mateusz Wójcik, Oleksii Bielak
Tenis Stołowy: Szymon Wołowczyk, Paweł Heleniak
Łucznictwo: Maria Małolepsza, Alicja Zygmunciak, Krystian Kryszkiewicz
Piłka Nożna: Bartosz Lot, Jonasz Kamiński

Najlepsza Drużyna Roku:
1. LKS Mazowsze Teresin, łucznictwo: Alicja Zygmunciak, Agata Michałowska, Oliwia Dylik
2. LKS Mazowsze Teresin, łucznictwo: Krystian Kryszkiewicz, Mateusz Nguyen, Miłosz Olczak, Sebastian Błaszczyk
3. ULKS Tęcza Budki Piaseckie, tenis stołowy: Mateusz Selerski, Damian Selerski, Kamil Łażewski, Dariusz Skowroński

Wydarzenie Sportowe Roku:
1. XI Międzynarodowy Memoriał Karola Hibnera w Łucznictwie
2. IX Halowe Mistrzostwa Polski Samorządowców w Tenisie Ziemnym
3. Mistrzostwa Mazowsza U-12 i U-14 w Lekkiej Atletyce

Podczas uroczystej Gali uhonorowano także firmy i instytucje, które mocno angażują się we wsparcie klubów i różnego rodzaju wydarzeń sportowych na terenie Gminy Teresin. Wśród wyróżnionych znaleźli się: SP Media – Paweł Wróblewski,  Wojciech Zasadziński – Greiner Packaging, Bakoma – Zbigniew i Piotr Komorowscy, Wojciech Abramczyk – Polskie Młyny, Marcin Wasilewski – Tęczowy Ogród, Iwona Buła – Piekarnia Teresin, Andrzej Grądzik – Sewan, Leszek Stelmach – Stema Polska, Wanda Wróblewska – BS Teresin, Grzegorz Szumacher – Prymus, Jarosław i Marcin Wołczyńscy – Atlantic, Adam Rudnicki – Węglobud, Dariusz Pietrzak, Norbert Wojciechowski – Bondar, Robert Wiśniewski – Firma transportowa, Jarosław Mechecki – Auto Max, Henryk Perenek – Instalator, Damian Tymorek – Ośrodek Szkoleniowo-Hotelowy „Leśne Zacisze”, Dariusz Nowak – Olmar, Jacek Włodarczyk – Elektromechanika Samochodowa, Dariusz Kołodziejak – Kotrans, Jacek Szymański – Fuxkom Stone, Przemysław Winek, Jarosław Rejlich – Uni-Esco, Lech Olczedajewski – Etna Pompy Ciepła, Łukasz Szeliga – Polski Komitet Paraolimpijski.

Po raz kolejny Przewodniczący i Rada Gminy Teresin nagrodzili dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Krzysztofa Walencika, olimpijczyka z Barcelony, doceniając jego szczególny wkład w rozwój sportu w Gminie Teresin.

Na zakończenie Gali głos zabrał prezes LKS Mazowsze Teresin Ryszard Niedźwiedzki. 
 Dorobek sportowców Gminy Teresin jest naprawdę imponujący. Trochę zabrakło podczas dzisiejszej uroczystości statystyk, które by pokazały, jak trudno wejść do dziesiątki najlepszych sportowców naszej gminy. Naprawdę jest to wielka rzecz. Gratuluję wszystkim nagrodzonym sportowcom oraz trenerowi roku Andrzejowi Andryszczykowi. Jaka jest recepta, żeby sport był na takim poziomie, jaki jest? Muszę powiedzieć, że z wielką radością i satysfakcją wykonuję pracę na rzecz sportu w Teresinie. A jest to spowodowane tym, że mamy tutaj idealne, wręcz komfortowe warunki do robienia sportu przez wielkie „S”. Są to uwarunkowania finansowe i infrastrukturalne, które powodują, że wyniki osiągane przez naszych sportowców są tak wyśmienite. Bardzo serdecznie dziękuję władzom samorządowym, wszystkim sponsorom, wszystkim tym, którzy z nami współpracują. 

Wszystkim działaczom, trenerom i zawodnikom teresińskiego sportu serdecznie gratulujemy.

Tomasz Daczko
Justyna Kamińska